Co to jest probiotyk i prebiotyk?

Probiotyki – definicja, produkty probiotyczne, formy podania

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) probiotykami nazywamy wszystkie żywe mikroorganizmy, które po podaniu w wystarczającej ilości, przyniosą korzyść zdrowotną gospodarzowi. 

Najczęściej stosowaną formą podania probiotyków jest ich spożywanie. 

Probiotyki znajdziemy w fermentowanych produktach przemysłu mleczarskiego tj. kefiry, jogurty, niektóre rodzaje sera, warzywach np. kiszonych ogórkach, kapuście, burakach, czy nawet w niektórych rodzajach piwa. 

W handlu znajdują się także gotowe preparaty zawierające czasem jeden mikroorganizm, a czasem wiele różnych gatunków. Jako forma podania najczęściej występują kapsułki, tabletki, proszki, napoje i shoty.

Prebiotyki – definicja, przykłady

W odróżnieniu od probiotyków, mimo wielu prób ze strony świata naukowego, nie ma pełnej zgodności co do definicji prebiotyków.

W roku 2010 przyjęto najczęściej powtarzaną obecnie definicję prebiotyku w brzmieniu:

prebiotyk dietetyczny, to selektywnie sfermentowany składnik, który wykazuje specyficzne zmiany w składzie lub/i aktywności mikrobioty jelitowej, a w związku z tym przynosi korzyści dla zdrowia gospodarza.

Do najbardziej znanych prebiotyków należą inulina, fruktooligosacharydy, isomaltooligosacharydy i palatynoza.

Koszyk
pl_PLPolish
Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Proszę zostawić swój prawidłowy adres e-mail poniżej.
SKLEP
Przewiń do góry