Co to są mikroby?
Mikroby, inaczej drobnoustroje, zwane również mikroorganizmami, to żywe organizmy, które nie są zauważalne gołym okiem. Do ich identyfikacji zazwyczaj potrzebujemy mikroskopu.
Samo pojęcie mikrobów jest w zasadzie zbyt ogólne, odnosi się bowiem do różnych form, odmiennych cech i rozmiarów drobnoustrojów.
Rodzaje mikrobów
Wyróżniamy m.in. następujące mikroby:
- Grzyby to organizmy jedno- lub wielokomórkowe z jądrem oraz posiadające ścianę komórkową wykonaną z chityny i otoczone błoną organella, w tym mitochondria. W przeciwieństwie do roślin, grzyby nie potrafią samodzielnie się odżywiać. Do tej grupy zaliczamy drożdże, pleśnie oraz grzyby owocnikowe (np. grzyby jadalne).
- Archeony to mikroskopijne, jednokomórkowe nieposiadające jądra. Otoczone są zewnętrzną błoną składającą się z lipidów. Z zewnątrz, archeony przypominają trochę bakterie – mogą mieć podobną wielkość i kształt.
- Bakterie są mikroskopijnymi, jednokomórkowymi organizmami pozbawionymi jądra, posiadającymi ścianę komórkową składającą się z peptydoglikanu. Bakterie to ogromna i niezwykle zróżnicowana grupa – mają różne kształty, rozmiary, cechy i bytują w niemal każdym środowisku.
- Wirusy to mikroskopijne cząsteczki zbudowane z kwasów nukleinowych, białek, a czasami z lipidów. Nie potrafią reprodukować się samoistnie – potrzebują do tego żywego organizmu. Namnażają się poprzez zarażenie komórki gospodarza.
- Pierwotniaki to jednokomórkowe organizmy o mikroskopijnej wielkości. W aspekcie fizjologii są to samodzielne organizmy spełniające wszystkie życiowe funkcje.
- Mikroskopijne rośliny to organizmy jednokomórkowe – składają się z jednej komórki. Większość mikroskopijnych roślin zaliczana jest do „zielonych alg” (glonów). Glony żyją jako pojedyncze komórki (czasem z wiciami) lub długie włókna. Mikroskopijne rośliny zwykle nie zamieszkują ludzkiego ciała, ale są ważnym źródłem pożywienia dla zwierząt, zarówno słodkowodnych, jak i morskich. Algi uwalniają też tlen do atmosfery, który jest niezbędny dla życia zwierząt.