Co ma probiotyk?

Co to są probiotyki?

Probiotyki to żywe mikroorganizmy, których działanie może przyczyniać się do wspierania zdrowia zarówno ludzi, jak i zwierząt.

Historia probiotyków w największym skrócie

Ludzkość dawno temu odkryła, całkiem nieświadomie, korzyści płynące ze spożywania fermentowanych napojów oraz żywności.

Jedne z pierwszych skojarzeń związanych z probiotykami to z pewnością fermentowane produkty pochodzące z mleka. Ale przecież także chleb powstaje w wyniku fermentacji, podobnie, jak i piwo.

Jak powstają probiotyki i jakie są ich rodzaje

Niektóre fermentowane produkty bazują na celowo dodanych kulturach bakterii np. sery i jogurty. Inne powstają w wyniku działania mikroorganizmów oryginalnie je zamieszkujących – przykład kiszona kapusta, kimchi. 

Należy jednak pamiętać, że nie każda fermentowane żywność stanie się z automatu żywnością probiotyczną (będzie spełniała definicję probiotyków – konieczność, przy zapewnieniu odpowiedniej ilości probiotyków, wspierania zdrowia gospodarza). 

Dodatkowo możemy zetknąć się z probiotykami celowo zestawianymi (z określonym celem terapeutycznym) w postaci suplementów diety. Są to zatem gotowe do spożycia kapsułki, tabletki, proszki, czy też shoty z mieszanką probiotyczną.

Koszyk
pl_PLPolish
Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Cię, gdy produkt pojawi się w magazynie. Proszę zostawić swój prawidłowy adres e-mail poniżej.
SKLEP
Przewiń do góry